SLOBODAN DURAKOVIĆ – KORAL : NAMEŠTENA IGRA ILI NAMEŠTANJE IGRE

Pre nekoliko dana, hodajući ulicama grada, prolazeći pored parkiranih autobusa koji su došli u Beograd iz cele Srbije, video sam kolonu protestanata vođenih vojnim i policijskim sindikatom, dok su se u toj gomili mogle prepoznati i poznate njuške organizacije “Ugnjavimo Beograd”. Koliko god da je teška socijalna situacija u zemlji posledica ekonomskog razaranja države, ne možemo se oteti utisku i pitanju šta se to dešava pa da delovi državnog aparata protestuju, prete štrajkom i radikalizacijom istih. Vojno-policijski protesti sa podrškom “Zadavimo Beograd” i učešćem njenih vodećih članova u protestu radnika državnog aparata, meni kao radniku nameće pitanje kakvo bi se poboljšanje moglo osetiti kroz ostvarivanju njihovih ciljeva?
Bunt službenika državnog aparata dolazi tri godine posle usvajanja postojećeg Zakona o radu (na snazi od 29.07.2014.) koji je značajno umanjio već narušena prava radnika, koji rade mahom u privatnom sektoru. Dok su zaposleni u državnim službama, organima i javnom sektoru obuhvaćeni posebnim Pravilnikom o radu prema kojima postojeći zakon o radu ne važi, već se primenjuje Pravilnik o radu i zapošljavanju. Tako dolazimo i do odgovora na pitanje koje postavljam vojno-policijskom sindikatima i protestujućima, kao i “Oplavimo Beograd”: “GDE STE BILI KADA SE TAJ ZAKON O RADU USVAJAO?”. Odgovor je: niste imali potrebu da se bunite jer se tada zakon koji je usvajan nije odnosio na vas. Drugo je pitanje ko je sve podigao ruku u Skupštini za dotični zakon? Da ne naglašavam treće pitanje – ko je sve učestvovao u pisanju tog zakona, dogovarajući se i sarađujući sa Unijom poslodavaca pri definisanju okvira i stvarnih portreba zakona. Ne mogu se oteti utisku da je bunt i protesti vojnika, policajaca i gnjavatora grada samo deo nameštene igre vlasti i državnog aparata u cilju stvaranja privida bunta protiv aktuelne vlasti da bi se imao utisak da se nešto dešava. Taj privid stvara utisak, u delu javnosti, da se mora glasati protiv vlasti po svaku cenu, ne razmišljajući za koga i za šta se glasa.
Istovremeno, dok su vojnici i policajci protestovali a zvaničnici vlade davali izjave u kancelarijama, u prostorijama jedne od izbegličkih organizacija okupljali su se predstavnici više političkih organizacija. Oranizator je bio deo Komunističke Partije(KP) koji osporava Jošku Broza . U sobi za sastanke, sem predstavnika apartrida pomenute KP, pozivu su se odazvali predstavnici organizacija Kompas, Narodni Front (NF), Nova Nada, Komunisti Srbije (KS) i KORAL. Pozvani predstavnici Jugoslovenskog Centra Tito (JCT) nisu se odazvali pozivu. Okupili su se predstavnici 6 (šest) društvenopolitičkih organizacija, sa ciljem i idejom da se udruži rad na levom politoičkom spektru u državi. Sastanak je imao za cilj stvaranje početne osnove za dalji rad na stvaranju osnovne političke platforme, okvirne za delovanje okupljenih organizacija kao i svih organizacija koje bi prišle tom objedinjenju, Radi se o ukrupnjavanju atomizovanih organizacija u složeniji i veći organizam, o načelnom ujedinjenje komunista.
Jedna po jedna organizacija je iznela svoje stavove i viđenje trenutne situacije u društvu i državi kao i o trenutnom stanju na levici. Ne ističući ni jedno izlaganje posebno, opšti zaklučak je da levicom vladaju sujeta, ubačeni elementi, zastarelost u političkom delovanju, da bi pre svakog zajedničkog programa trebalo utvrditi određena pravila ponašanja (kodeks), a da sam program mora biti obavezujući za svaku organizaciju i da nas očekuje mukotrpan dugogodišnji rad u postizanju stvarne političke snage i moći. U daljem toku sastanka mogli su se uočiti problemi koje je KORAL već uočio tokom svog rada.
Kako je sastnak bio odlagan više puta, bez jasnih razloga, dovelo je mnoge ljude u nedoumicu u vezi prirode i svrhe sastanka, KORAL je preduzeo mere u cilju utvrđivanja činjenica oko planiranog sastanka.
Saznanja do kojih je KORAL došao vuku korene još iz ranih ’90-ih, kada je putujući cirkus obilazio SFRJ pred početak rata i raspada tadašnje države. Markitani problem se može opisati kao upliv interesnih veza na lokalno-etničkim osnovama, u ovom slučaju radi se o krajiško-dalmatinskom lobiju u Srbiji. Mnogi, koji rade i žive u Srbiji, znaju da se zbivanja u poslovnim i društveno-političkim sferama odigravaju pod snažnim uticajem raznih lobija i organizacija koje stvaraju i štite svoje ili vezane interese. U Srbiji egzistira i njome gospodari 5 (pet) lobija. To su:
– krajiški (dalmatinski) lobi;
– BiH (često nazivan bosanski) lobi;
– crnogorski lobi;
– kosovski lobi.
Svi oni, pojedinačno i zajedno, naspram građana Srbije.
U tim okvirima su se ostvarivali poslovno-materijalni interesi, stvarale ili uništavale karijere, sticalo porodično blagostanje, pa čak i kriminalni dilovi. Uz lobije postoje razno-razne organizacije i klanovi koji rade po sličnom principu i nastoje da nametnu svoje interese.
Tokom operativnog rada KORAL-a, jedno ime se posebno isticalo, a ono povezuje mnoge aktivnosti u jednu celinu – Slavko Rodić.
Kako se predsednički izbori bliže, nastaje trka s vremenom, borba za početne pozicije i zauzimanje startne linije za „učešće“ u izbornoj trci. KORAL još nije izašao sa svojim predlogom za kandidata za predsedničke izbore. Kada i u kom momentu će KORAL izaći sa svojim kandidatom ili kandidatkinjom pred svoje partnere i saradnike, zavisiće isključivo od procene da li se tim izborom može promeniti politička situacija u državi. Svakako da nećemo dozvoliti da nam bilo koji lobi, interesna grupa, organizacija ili klan nameće svoje, rezervne kandidate pričom o tzv. probijanja medijske blokade. Takvu odluku KORAL će doneti tek kada se stvore stvarne političke snage koje bi tu odluku mogle izneti na svojim plećima, bez smetnji sa strane. Znamo da nemožemo, u trenutnoj finansiskoj krizi države, dotiranim sredstvima od strane države, da postignemo nilo kakav rezulatat u “proboju medijske blokade”. KORAL, svestan svoje stvarne snage i uticaja, naglašava da “probijanje medijske blokade” nije najznačajniji ni primarni cilj u našoj političkoj borbi. Proboj onoga što se naziva medijska blokada će se desitie u konačnoj fazi naše političke borbe.
Do tog trenutka mora da se desi još par stvari i još nekoliko borbi da se dobije dok brze promene prilika ne dovedu našu politiku u fokus javnosti. Stoga, KORAL zauzima stav da se, pre svega, mora dogovoriti zajednička politička platforma za budući rad i pravila ponašanja, kodeks ili kako god ga nazivali. Odnosi između pripadnika različitih organizacija ne smeju trpeti zbog surevnjivosti, zameranja i ličnih sukoba koji bi paralizovao organizaciju. Naša težnja je stvaranje jake,kadrovske, disciplinovane, komandno ustrojene i monolitne partije koja će promeniti političke odnose u Srbiji i pomeriti trenutno težište politike na ona pitanja koja se tiču najširih društvenih slojeva.
U IME NARODA!
DO POBEDE!
Slobodan Duraković – Koral