Цена профита

Пише : М.Стевановић
Јапан – деструкција друштва као последица успеха треће економије света
Када се хвале достигнућа капитализма, поменути Јапан је готово неизбежно. Познат по дисциплини, радној етици, прековременом раду, који понекад доводи и до смрти (кароши – јапанска реч која означава смрт као последицу прековременог рада), изнедрио је специфичне облике отуђења како услед борбе за местом на тржишту, тако и услед неуспеха на истом.
Инспирисани недостатком времена, енергије за изградњу чврстих међуљудских односа, они са „предузетничким духом“ брзо су искористили шансу да кроз индустрију забаве и секс индустрију, међу којима границе у неким случајевима нису дефинисане, профитирају. Захваљујући наведеним индустријама може се рећи да је Јапан постао нека врста капиталистичког раја у коме је за све могуће платити.

Превод – Водитељ: „Седи у соби и игра видео игре по цео дан“; Ники: „Волела бих да имам дечка али видео игре су ми битније“.
Најочигледнији облик отуђења у јапанском друштву је феномен зван „хикикомори“. Термин се односи на људе, најчешће мушкарце средње класе, који се у потпуности повлаче из друштвеног живота, најчешће након социјалног или академског неуспеха, и скоро никада не напуштају своје домове. По истраживању из 2010. године било их је око 700.000.
Kао бег од стварности они пре свега користе видео-игре, стрипове и анимиране серије, па не чуди чињеница да се производи велики број видео-игара у које омогућавају да као главни лик развијате романтичну везу са неким од понуђених ликова. Користећи популарност оваквих игара, компанија „Hibiki Works“ је у склопу промоције за нову игрицу одржала венчање између лика из игрице и једног љубитеља исте. Иако се у друштву ова појава сматра менталном болешћу, о њој се не мисли у контексту друштвених и еконимских услова у којима настаје.

„Кафић за грљење“
Обзиром да број самаца у урбаним срединама расте јер многи Јапанци ромнатчне везе сматрају сметњом у свом послу, а од жена се очекује да у случају удаје или трудноће дају отказ, број оних које бирају да се посвете искључиво послу је у порасту. За овај блажи вид повлачења из друштвеног живота постоје бројне опције за надокнаду осећаја интимности. Неки од примера су „кафићи“ за грљење, у којима муштерија плаћа по сату како би само лежала поред девојке, а може се додатно платити за загрљај, гледање у очи… Корак даље су агенције за изнајмљивање девојака и момака за састанке. Ту су и хост клубови (са мушким или женским забављачима) у којима хостови забављају муштерије пијући и разговарајући са њима.
Неки хост клубови су повезани и са трговином људима, a када се говори о њој, неопходно је споменути да је Јапан једна од земаља у којој је трговина људи најраспрострањенија, наиме могуће је да број жртава достиже стотине хиљада, углавном девојака са Филипина или Тајланда које бивају присиљене на проституцију, која иако илегална не ствара кривичне последице ниједној страни. Забрињавајуће је и то што је све већи број јапанских тинејџерки које су увучене у секс индустрију, наиме, педофилија је толико присутна у јапанским анимираним серијама и другим видовима забаве (нпр. у тзв. идол музичким групама које углавном чине тинејџерке) да је дошло до појаве појма „лолита комплекс“ који означава мушкарца са педофилским тенденцијама.

„Рекламирање хостова“
Према истраживању владе чак 10% мушкараца поседује дечију порнографију, а процењује се да тинејџерска проституција доноси годишње 700 милиона долара. Узимајући све у обзир, не чуди што је секс индустрија једна од најразвијенијих у јапану. Међутим, поставља се питање засто се не ради на њеном сузбијању. Један од разлога је то што је води јапанска мафија, јакуза, која неретко сарађује са полицијом, а такође ужива поштовање једног дела друштва, због чега се не предузимају конкретни и ефикасни кораци за спречавање њихове активности, а такође и даље у друштву постоји тенденција да се жртве сматрају кривцима.
Иако се не треба генерализовати и рећи да је потражња за оваквим услугама широко распрострањена у целом друштву, уз све захтевније тржиште рада које захтева потпуну и искључиву посвећеност послу, које доприноси шерењу менталитета да су међуљудски односи, нарочито романтични, само сметња за лични успех, може се са сигурношћу предвидети да ће ови облици индустија бити у развоју. А сама чињиница да постоји потреба за оваквим услугама доказује да капитализам не одговара ничијим потребама сем својим и не нуди решења за узроке, већ профитира на последицама које је сам створио.
М. Стевановић, Народни фронт
Извори:
https://maoistrebelnews.com/2013/07/07/japans-hikikomori-of-capitalist-social-alienation/
https://guff.com/cuddle-cafes-are-becoming-popular-in-japan
http://japanwatching.com/society/169-japans-sex-industry
http://www.japansubculture.com/sexnomics-japans-billion-dollar-sex-industry-and-the-pink-zone/