Владимир Милутиновић: Како тумачити Вучићеве изјаве (1)
Изгледа да у тумачењу познатих Вучићевих изјава фали одређени угао.
Наиме, није довољно, а ни сасвим прецизно рећи да су у питању “масне лажи“.
Стриктно гледано, главне Вучићеве изјаве нису лажи из простог разлога што најчешће описују будућност.
Када се будућност из тих изјава не оствари, може се рећи “Вучићева предвиђања показала су се као нетачна”. Али, то није исто што и лаж: његов одговор на ову примедбу могао би да буде: “Ја сам се надао, веровао, радио од јутра до мрака, али ако нисам успео, барем сам целог себе уложио у то”. Има и наставак “А ви сте желели да се то не оствари (јер не желите добро Србији), а нисте ништа ни радили, него сте шетали, рецимо, пса”.
То значи да је Вучићу у ствари свеједно што се његове прогнозе не остварују. Док говори, све што он говори није провериво:
Будућност се још није догодила
Нико не може да докаже да нема лоше намере
Не можете ни да проверите да ли он стално ради или опозиција стално не ради
Окружење Вучићевих изјава, дакле, није реалност у односу на коју се оне могу означити као неистина или као лаж (уколико се претпостави да он зна да су оне неистините). Ми немамо одређену реч за то окружење, али оно би се могло описати као “свет пропаганде” састављен од пројекција светле будућности, етикетирања противника и непроверљивих тврдњи о себи и о противницима. Овај свет – у тренутку пропаганде – постоји само у пропаганди и нема референцу у стварном (искуством дохватљивом) свету.
Како би се онда могли борити против таквог света? Морали бисмо имати јавност која је способна да препозна ову манипулацију, која, у ствари, сама поставља правила игре. Мало је рећи да то немамо. Један од главних успеха ове владајуће гарнитуре је да су успели да сви главни медији сарађују у њиховој медијској агенди, која се, погађате, састоји од најављивања “златног доба”, “златног периода”, најављивања да ћемо бити “најбољи” у овоме или ономе у региону или у Европи. Пројекција “светле будућности”, међутим, није једини па чак ни најодбојнији део владајуће пропаганде. Други део је много злоћуднији и састоји се у понижавању и вређању политичких противника и критичара власти у таблоидима.
Иако се стварно дуго трудим да нађем реч за то, ми практично у језику немамо једну реч за ово произвољно одузимање моралног статуса особама, што је главна метода владиних таблоида. Ако томе додамо саморекламирање у облику тврдњи да председник владе “пуно ради”, то је све што се од медија захтева: да преносе овај ПР власти без шумова. Ту је наравно и мала армија аналитичара (од којих је барем ¾ претходно радило на пропаганди за ДС) који ће увек бити спремни да кажу како опозиција “нема шансе”, “није довољно урадила” итд.
Да видимо прву пропагандну методу на примерима:
Вучић (2016/07/01): Просечна плата у Србији 2017. биће 500 евра
Тренутно је просечна плата 368 евра и могли бисмо рећи да није вероватно да ће се попети до 500 евра до краја 2017, практично за 16 месеци од данас. Међутим, скоро да је узалудно тог 7. јануара 2016. две године пре рока, потезати тај аргумент. Да би се тврдња одлучно демантовала треба сачекати да прођу те 2 године, а до тада ће тврдња бити заборављена, замењена новом или једноставно уоквирена тврдњом да је она била израз наде, добрих намера, претпоставке иза које је стојао план и труд, али шта ћете , није успело, биће боље други пут.
Пошто је Вучић на власти већ 4,5 године, неке 2 године су већ прошле.
Вучић (2014/11/06): Србија ће 2016. имати највећи привредни раст у Европи
У овој вести Вучић предвиђа да ће раст БДП у 2015. години бити 1.5%: “одговорно кажем да ћемо већ наредне године имати раст од 1,5 одсто – навео је Вучић”. Стварни раст је био дупло мањи 0.7%. Што се тиче највећег раста у 2016. у Европи, јуче је Светска Банка објавила прогнозе по којима ће већи раст од нас имати Албанија, БиХ, Косово и Црна Гора, само у нашем региону Југоисточне Европе. Међутим, о свему томе ми причамо данас, близу 2 године након првобитне изјаве, а требало би да чекамо још 4-5 месеци да би имали дефинитивне бројке о расту у 2016. Ове тврдње данас се ниједан медиј ни не сећа, а камоли да покушава да читаву ову игру најава “златног доба” доведе у питање.
Вучић (2013/12/12): Договорена инвестиција од 3,1 милијарду за “Београд на води”
Ово чувена тврдња и дан данас се понавља у форми: “толико пара вам је потребно да изградите 2 милиона квадрата у Београду на води” (што је вероватно нетачно јер би онда цена квадрата у изградњи била око 1500 евра), или у форми “то је вредност станова и пословних зграда који ће се изградити “. Ове тврдње су противречне, али једно је сигурно тачно: смисао реченице “договорена инвестиција од 3.1 милијарде евра” (касније је цифра подигнута на 3.5 милијарде) је да неко улаже толико новца у пројекат, а не да завршен пројекат вреди толико. Како се касније испоставило, инвеститор се уговором обавезује да уложи 150 милиона, па и то у фазама и ако пројекат добро крене. Пројекат је орочен на 20, односно, 99 година, колико важи закуп земљишта. С обзиром да ово није само предвиђање, него тврдња о договореном улагању, ово је можда најфлагрантнији манипулација тренутне власти.
Вучић (јануар 2014): До 2017. године биће готов торањ од 50 спратова, највиши у овом делу Европе
Још једна типична тврдња. У тренутку давања изјаве рок о коме се говори је још далеко (нешто мање од 3 године) и чини се да се предвиђање може сасвим безбедно изрећи. 3 године нико неће моћи да га провери. Данас, када се 2017-та ближи, знамо да је за кулу готова само “темељна рупа” и да се, како се може чути у медијима, “побијају шипови”. Међутим, у свету пропаганде, пре 3 године, ова тврдња описује скору и блиставу будућност која једнако “греје” срца бирача, било да се оствари, било да не, 3 године касније. У емисији Упитник у то време, Вучић је тврдио да ће целокупан пројекат бити готов за 4 године. После се испоставило да је рок практично бесконачан. Пројекат никада не мора бити завршен, а инвеститор има обавезу да изгради 50% за 20 година, а ако изгради 25% следећих 79 година му припада 34% (половина од његових 68%) од продаје земљишта.
Овде бисмо даље могли да нижемо обећања:
Вучић (2015/03/20): Железара профитабилна за четири месеца (Железара је под новим менаџментом направила губитак од 144 милиона евра)
Вучић (2013/12/05): Бољи живот 2014, обећавам (у новембру 2014. плате у јавном сектору и пензије смањене су за 10% и укинуто њихово прилагођавање инфлацији)
Вучић (2016/09/06): Иза рушења у Савамали стоји врх градске власти (данас, 4 месеца касније, ничија одговорност није утвђена, сам Вучић сада тврди да је када је рекао “Несумњиво је да иза онога што се догодило у Савамали стоје највиши органи градске власти у Београду “изнео само” претпоставку “)
Прави одговор на ову врсту пропаганде у ствари није “Неће бити изграђен Београд на води” или “Плата неће бити 500 евра” јер се то лако може приказати као дефетизам, или као доказ да “опозиција не жели добро Србији”. Бољи одговор би био “Ако бисмо ми дошли на власт, плата ће бити 520 евра”. Наравно, контролисани медији би покушали да исмеју ове тврдње, али би ефекат био много бољи за опозицију од овог што имамо сада.
Друго, још боље, решење је да се читава језичка игра промени тако да се аргументи из сфере пропагандне будућности врате у реалност, садашњост. Међутим, да бисте били бољи у приказу реалности морате се мало потрудити око њеног истраживања, око откривања како ствари сада изгледају. Исто тако, ако је власт успела да дисциплинује све медије да играју њихову игру, ви морате измислити, освојити, основати нове медије.
(Наставиће се)
http://dvogled.rs/2016/09/kako-tumaciti-vuciceve-izjave-1/
ทาง เข้า slotxo บ่อยครั้งที่ท่าน ประสบเจอกับปัญหา ในเรื่องของ หนทางการเข้าเล่น pgslot ผ่านหน้าเว็บ xo ที่ค้นหาทั่วๆไป ตามอินเตอร์เน็ต แล้วพบว่า เข้าได้บ้าง มิได้บ้าง
การใช้ wink 123 plusเป็นเครื่องมือที่ช่วยในการติดตามความคืบหน้าและการบริหารโครงการ ซึ่งเป็นสิ่งที่สำคัญในการให้บริการแก่ลูกค้า หากว่าคุณมีคำถามเกี่ยวกับ PG SLOT